- Το δέρμα σας
- Πρόσωπο
- ΣΩΜΑ
- Ήλιος
- Μωρό
- Μακιγιάζ
-
Η μάρκα
Το δώρο της καταπράυνσης
-
- ΔΙΑΓΝΩΣΗ
Καθαρίζει, θρέφει καταπραΰνει
Θρέφει - Καταπραΰνει - Καθαρίζει
Καθαριστικό έλαιο αναπλήρωσης των λιπιδίων για το πολύ ξηρό δέρμα με τάση για ατοπικό έκζεμα και αίσθημα κνησμού.
XeraCalm A.D. To Καθαριστικό έλαιο αναπλήρωσης λιπιδίων καθαρίζει απαλά και καταπραΰνει το πολύ ξηρό δέρμα που είναι επιρρεπές σε ατοπικό έκζεμα και κνησμό. Ως πρώτο βήμα της ρουτίνας κατά του κνησμού, αφήνει το δέρμα απαλό και άνετο και σέβεται το μικροβίωμα του δέρματος. Χωρίς σαπούνι και με φυσιολογικό pH, μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια εξάρσεων στο πρόσωπο, το σώμα και το τριχωτό της κεφαλής. Η σύνθεσή της συνδυάζει το I-modulia®, το πρώτο post-biotic δραστικό συστατικό που προέρχεται από το ιαματικό Νερό της Avène, το οποίο μειώνει το αίσθημα κνησμού*, διεγείρει τις άμυνες του δέρματος και αντιμετωπίζει τους ερεθισμούς, με Cer-omega, λιπίδια που μοιάζουν με δέρμα και είναι γνωστά για τις θρεπτική και επιδιορθωτική τους δράση στον φραγμό του δέρματος, καθώς επίσης και το ιαματικό νερό της Avène, το οποίο είναι φυσικά καταπραϋντικό, αντι-ερεθιστικό και απαλυντικό. Χωρίς άρωμα και με σύνθεση που ελαχιστοποιεί τον κίνδυνο αλλεργικών αντιδράσεων, το XeraCalm A.D Καθαριστικό έλαιο αναπλήρωσης λιπιδίων δεν τσούζει τα μάτια και είναι ιδανικό για το δέρμα των νεογέννητων, των παιδιών και των ενηλίκων.
Φροντίδα καθαρισμού με δύναμη αναπλήρωσης λιπιδίων. Χωρίς σάπωνες και με φυσιολογικό pH.
Αυτό το καθαριστικό έλαιο αναπλήρωσης καταπραΰνει το αίσθημα κνησμού που προκαλείται από το ξηρό δέρμα.
• ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΝΗΣΜΟΥ* με I-modulia®.
• ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙ χάρη στην αναγνωρισμένη δράση του Cer-omega.
• ΚΑΤΑΠΡΑΫΝΕΙ, χάρη στο ιαματικό νερό της Avène.
*Που σχετίζεται με το ξηρό δέρμα.
Βιοδιασπώμενη σύνθεση*
Σχεδιασμένο για ελαχιστοποίηση των επιπτώσεων στο υδάτινο περιβάλλον***
86% συστατικά φυσικής προέλευσης
*Σύμφωνα με τη δοκιμή OECD 301 ή τη μέθοδο μέτρησης του δείκτη βιοδιασπασιμότητας
*** Σύμφωνα με τη δοκιμή OECD 301 και την ταξινόμηση CLP της σύνθεσης
Συσκευασία που περιέχει τουλάχιστον 72% ανακυκλωμένα υλικά
Ελαφριά συσκευασία
Παρασκευάζεται και συσκευάζεται σε περιβαλλοντικά πιστοποιημένες εγκαταστάσεις****
*****Σύμφωνα με τα πρότυπα ISO 14001 και/ή 50001
Προϊόν παρασκευασμένο σε εργοστάσιο που πληροί τα υψηλά κοινωνικά πρότυπα
Η Avene είναι εμπορικό σήμα του ομίλου Pierre Fabre και έχει πιστοποιηθεί από την AFNOR Certification με τα σήματα Committed ... to CSR και Responsibility Europe σύμφωνα με τις υψηλότερες προδιαγραφές και με «Υποδειγματική» βαθμολογία, εδραιώνοντας έτσι τη μακροχρόνια δέσμευσή της για συμβολή στη βιώσιμη ανάπτυξη.
Δεν περιέχει ζωικές πρώτες ύλες
Οδηγίες χρήσης:
Στο ντους, κάνετε αφρό με το XeraCalm A.D. Lipid-Replenishing Cleansing Oil σε βρεγμένα χέρια και απλώστε στο δέρμα.
Λιπίδια παρόμοια με εκείνα του δέρματος. Θρέφει και αποκαθιστά τον δερματικό φραγμό.
Μεταβιοτικό δραστικό συστατικό κατοχυρωμένο με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, το οποίο προέρχεται από το Ιαματικό νερό της Avène. Μειώνει την αίσθηση κνησμού, διεγείρει την άμυνα του δέρματος και καταπολεμά τους ερεθισμούς.
• Μειώνει τον κνησμό από την πρώτη χρήση¹: 85% ικανοποίηση
• 24ωρη ενυδάτωση²
• Μετά από μία εβδομάδα χρήσης¹, προσφέρει απαλότητα, θρέψη και ανακούφιση στο δέρμα: 100% ικανοποίηση
• Μετά από 3 εβδομάδες χρήσης¹: -95% κνησμός
¹Μελέτη ανοχής και αποτελεσματικότητας σε 55 άτομα (ενήλικες, παιδιά, βρέφη) υπό δερματολογικό και παιδιατρικό έλεγχο. 1-2 εφαρμογές την ημέρα για 3 εβδομάδες. Αξιολόγηση της βαθμολογίας κνησμού μετά από 3 εβδομάδες. Ποσοστό ικανοποίησης μετά την πρώτη χρήση και μετά από 1 εβδομάδα.² Κινητική του Δείκτη Ενυδάτωσης (HI), 22 άτομα με αφυδατωμένο δέρμα, μία εφαρμογή.
θα συνιστούσα αυτό το προϊόν σε ένα φίλο
Ελισάβετ, 36 χρόνια
4 years agoΜΑΡΙΝΑ, 45 χρόνια
4 years agoΤο λατρευω απο τοτε που το δοκιμασα δε το αλλαζω με αλλη εταιρια
Μαρία, 53 χρόνια
4 years agoΑφήνει μια αίσθηση ελαστικότητας του δέρματος!!!
ΡΟΥΛΑ, 46 χρόνια
4 years agoΣταματάει το αίσθημα κνησμού. Ενυδατώνει και αφήνει απαλό το δέρμα. Πραγματικά κάνει ό, τι υπόσχεται!
Γιωτα, 34 χρόνια
4 years agoΤο καλύτερο προϊόν στην κατηγορία του!Αμεσα αποτέλεσμα με την πρώτη χρήση στο μπάνιο!το χρησιμοποιώ στην κόρη μου από 40ημερων,ατοπικο δέρμα.
Την χρησιμοποιώ και στα δύο μου παιδιά η μικρή έχει ατοπια από βρέφος κ συνεχίζει και τώρα 3,5 ετών υπέροχη, απορροφητική κάνει τρομερή δουλειά!! Δεν την αλλαζω